https://sklep.arkop.pl/actipol-edta-ca-10.html

Większość nawozów powszechnie użytkowanych w rolnictwie zawiera trzy bazowe składniki pożywne dla roślin: azot, fosfor i potas. Niektóre nawozy w rolnictwie zawierają również pewne mikroelementy, takie jak cynk i inne metale, które są wymagane do wzrostu roślin. Nawozy można zdobyć na rozmaitej podstawie np.

•    komposty i inna materia organiczna
•    odpady, takie jak osady ściekowe oraz co poniektóre odpady przemysłowe.

https://sklep.arkop.pl/warzywnictwo/warzywa-kapustne/kapusta-glowiasta.html

Istotne jest to, ażeby solidne nawozy były bogate w kompozycje kaloryczne substancje organiczne, co pozwala poprawić jakość gleby i stymulować wzrost roślin.
Wykorzystanie cennych materiałów nadających się do ponownego użytku jako nawozy może też nieść oraz inne korzyści, na przykład jeżeli chodzi o wyższą jakość wody, zapobieganie zanieczyszczeniom czy zrównoważone rolnictwo. Należałoby tu zapamiętać, że osad ściekowy stosowany w rolnictwie jako nawóz niemniej jednak podlega limitom stężeń dla następujących metali: arsen, kadm, miedź, rtęć, nikiel, selen i cynk.

Nawóz w rolnictwie – jak go przemyślanie wykorzystać?
Regularnie analizuj glebę – bo taki monitoring jest najczęściej najlepszym współczynnikiem wystarczalności składników odżywczych. Przede wszystkim też monitoruj pH gleby, kluczową zmienną, która wpływa na przystępność składników pożywnych, na tej podstawie będzie Ci najłatwiej dopasować dobry nawóz. pH 6,0 jest wystarczające, aby większość składników odżywczych była dostępna. Pamiętaj też, że zawsze masz prawo się po pomoc zwrócić do fachowców w sklepach proponujących nawóz – oni mają kompetentną wiedzę, którą z pewnością z chęcią się podzielą.